Kullanıcı Adı:    Parola:   
center-left.png center-right.png
Makale Hiyerar�isi
Makaleler ana sayfas� » Doğan AYDIN » Yeni Öğretmen Okulun İlk Günü Ne Yapar?
purple-btm-left.png purple-btm-right.png
Yeni Öğretmen Okulun İlk Günü Ne Yapar?
blank.gif
Kas
28
2011
doc.gifYazar Dogan · 0 Yorum · 11008 Okunma · Yazdır
Merhaba değerli öğretmen arkadaşlarım aslında böyle bir yazı yazmaya başlarken bu yazıyı yazmanın haddime olmadığının farkına vardım; ancak başlamışken bu yazımın deneyimli öğretmen arkadaşlar tarafından değil de göreve yeni başlamış sınıf öğretmenleri tarafından değerlendirilebileceğini ve onlara yön verebileceğini düşünerek yazmaya devam etme kararı aldım. Elbette ki benim düşüncelerime deneyimli öğretmen arkadaşlarımda yorumlarıyla katkıda bulunarak göreve yeni başlayan öğretmenlerimize , özellikle göreve yeni başlayıp 1. sınıf okutmaya başlayan öğretmenlerimize katkıda bulunabileceğinin altını çizmek isterim.

Göreve yeni başlayan sınıf öğretmenlerine aslında yönetmelikte yasak olmasına karşın genellikle 1. sınıflar verilir. Bunun sebebi büyük ihtimalle göreve yeni başlayan öğretmenin taze bilgilerinden, öğretmenlik heyecanından yararlanmak istenilmesidir. Doğru mudur yanlış mıdır bunu tartışmayacağım; çünkü elbette ki doğru yönleri de vardır yanlış yönleri de. Şimdi biz göreve yeni başlamış ve 1. sınıf öğretmeni olmuş bir arkadaşımızın neler yapmasını gerektiğini dilimiz döndüğünce yazmaya çalışalım.

Öncelikle hayırlı olsun değerli öğretmenim, umarım öğretmenlik (bana göre "eğitim işçiliği") hayatın bir ömür güzel devam eder. Biliyorum şu anda çok heyecanlısın, muhtemelen neler yapman gerektiğini tam olarak bilmiyorsun ama korkma hiç bir şey zor değil. Yeter ki yapmayı iste ve emek harcamaya niyetli ol.

Senin öğretmenlik hayatın diğer sınıflara nazaran bir hafta önce başladı. Bu süreçte 1. sınıf öğrencilerini okula adapte edeceksin. Eğitim Bilimleri derslerinde gördüğün oryantasyon dönemi dedikleri eğlenceli okul süreci seni bekliyor. Aslında bu süreç öğrencilerinin okula adapte olmasının yanı sıra senin de okula adapta olabileceğin bir süre. bunu iyi değerlendir.
Öncelikle sen öğrencilerin daha önce okulu gözlemleyerek okulun fiziki olanaklarını, sosyal çevresini, bilgi-teknoloji olanaklarını iyi gözlemlemelisin; çünkü işi bilmeden işe gidemezsin. :)

Okulunu öncelikle iyi tanı ve şimdi öğrencilerini tanımaya başla. Umarım ilk yılında çok kalabalık bir sınıfın öğretmeni değilsindir; ama öyle olsan bir yapabileceğin bir şey yok durumu kabullenmeye ve bunu lehine kullanmaya çalış.

İlk görevin öğrencilerinin isimlerini öğrenmek. Bunu en kısa sürede yapmaya bak. Öğrencilerine ne kadar çok isimleriyle seslenirsen onlarda sana o kadar saygı gösterirler ve kendilerini sınıfta bir birey olarak görmeye başlarlar.

Güler yüzlü olman senin için çok önemli. Evet mesleğimiz bazen sinir bozucu olabiliyor ama her meslekte olan şeyler bunlar. Bizim farkımız ise sabrımızı iyi kullanarak öğrencilerimize her zaman iyimser yaklaşmak (Ben her zaman iyimser miyim? Hayır değilim, sende olmayacaksın; ama her zaman güler yüzlülüğünü, sabrını en üst seviyede tutmaya çalış, en azından çabala).

İlk başlarda öğrencilerinin seviyelerine inmek için acele et. Bunu hem fiziki hemde düşünsel olarak gerçekleştir. İlk hafta dizlerinin üzerine çöz onlarla öyle iletişim kur ve zaman zaman çocuklaş (bu çok ince bir çizgidir bunu iyi korumaya çalış, çocukla çocuk olayım derken laçkalık ortaya çıkmasın, bu ince çizgiyi iyi çiz ve koru)

İlk hafta okulu gezdir, bahçede oyunlar oyna, onları tanı. Aileleri hakkında onlardan bilgi al. Ne demişler "Çocuktan Al Haberi". Çocukları ailelerinin yansımasıdır, aileleri ne kadar tanırsan çocuklarla iletişim kurmanda o derecede artar.

İlk hafta böyle geçecek ve okul açılacak. Şimdi ise çocuklar için karmaşa başlıyor. Çünkü ilk hafta koca okul onlarınken şimdi okulu paylaşmaları gereken yüzlerce çocuk var. Bunun etüdünü bir önceki hafta iyi yap bu bilgileri de ver onlara. Çocuklar afallamasınlar. Elbette şaşkınlar olacaktır ama senin yönlendirmelerin, nasihatların ile doğru yolu bulacaklardır.

Okulun ilk haftası çizgi çalışmalarına, el egzersizlerine, oyunlara ağırlık ver. Kalem tutma yeteneklerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yap. Eğer kalem tutmakta zorlanıyorlarsa el egzersizleri ile parmak kaslarını güçlendirmelerini sağla. Kalem tutmayı başarmaya başladıklarında ise çizgi çalışmaları ile kalem kullanmak yeteneklerini güçlendir. bkz. çizgi çalışmaları

İlk hafta bu şekilde geçecek. Olduğunca eğlenmeye çalış ve eğlendirmeye. Seviyeye inmeyi, onlara isimleriyle hitap etmeyi ihmal etme. Unutma bazıları akademik olarak sivrilecek bazıları ise sosyal davranışları ile göz dolduracaklar. Hepsinin yetenekleri farklı farklı bunu iyi gözlemle. Onlara değerli oldukları hissettir ve başarabileceklerine inandır.

Aslında senin için şu an da en zor gelen konulardan biri de sınıf defterinin doldurulması. Bunu yapmakta çok zor değil. Sadece neler yaptığını yaz ama öncelikle şuna dikkat et. Yapman gerekenler yıllık planlarında yazıyor. Okulun hemen ilk günlerinde temin ettiğin yıllık planların kazanımlarında yazanları iyi takip et ve bunları sınıf defterine gün gün, ders ders işle.

Artık sende bir eğitim işçisisin, yolun açık olsun...

e sesi öğretimi seni bekliyor...

Korkma onu da anlatacağız...

Kolay Gelsin...


Not : bu makale Doğan Aydın tarafından egitimfkultesi.org için yazılmıştır. Bağlantılı kaynak verilmeden başka bir sitede yayınlanması yasaktır.
blank.gif
purple-btm-left.png purple-btm-right.png
Yorum
Henüz yorum yazılmamış.
purple-btm-left.png purple-btm-right.png
Yorum yaz
Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.
purple-btm-left.png purple-btm-right.png
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.
purple-btm-left.png purple-btm-right.png
Facebook da Biz
blank.gif blank.gif
Forum Başlıkları
2013 2.dönem İngilizce dersi Zümre toplantı tutanağı, İlköğretim haftası sunusu 2014-2015, Hayvanlar çocuk şarkısı, 2.sınıf ara değerlendirme sınavı, Eski Anadolu Tarihi sunusu, Trafik haftası çocuk şarkısı, 5.sınıf Matematik çarpanlar ve katları, 2012-2013 4.sınıf Fen ve teknoloji 1.dönem 1.yazılı, 2.dönem 7.sınıf 1.Sosyal bilgiler değerlendirme yazılısı 2013, 9.sınıf Astronomi ve uzay bilimleri 1.dönem 1.yazılı soruları, 2013-2014 9.sınıf Biyoloji dersi 1.dönem 3.yazılı yoklama soruları, 12.sınıf Sosyoloji dersi 2.dönem 2.yazılı soruları, Lise Edebiyat dersi 2014-2015 2.dönem 1.zümre toplantı tutanağı, 5.sınıf ayın evreleri bilgi sayfası, 2.yarıyıl 5.sınıf Sosyal bilgiler 2.değerlendirme sınavı, 2012-2013 5.sınıf Din kültürü dersi 2.dönem 2. sınav soruları, 1.sınıf görselli toplama sayfası, 4. Sınıf Türkçe Ölçme Değerlendirme Ölçekleri, Kız isteme tiyatro oyunu, anasınıfı beslenme listesi, 5.sınıf Din kültürü 2.dönem 1.yazılı soruları, 10.sınıf Coğrafya dersi 2.yarıyıl 1.yazılı soruları, 3.sınıf canlıların ortak özelliği sunusu, 7.sınıf matematik 1.dönem 1.yazılı, 1.sınıf görselli bulmaca, 2015 Coğrafya dersi 11.sınıf 2.dönem 2.yazılı soruları, 6.sınıf fen performans ödevleri, Aile durumu bildirimi, 2.sınıf karışık hecelerden kelime türetme çalışması, Çevre koruma kulübü
blank.gif blank.gif
Dosyalar
 • 1. Sınıf
 • 2. Sınıf
 • 3. Sınıf
 • 4. Sınıf
 • Okul Öncesi
 • ilkokuma Yazma
 • Türkçe Dersi
 • Matematik Dersi
 • Fen ve Teknoloji Dersi
 • Sosyal Bilgiler Dersi
 • İngilizce Dersi
 • e-okul
 • Planlar
 • Çocuk Şarkıları
 • Öğretmen Karne Görüşleri
 • Başarı Belgeleri
 • Lise Zümre-Veli Tutanakları
 • Ortaokul Zümre-Veli Tutanakları
 • İlkokul Zümre-Veli Tutanakları
 • Teog
 • ŞÖK
 • Bütün Dosyalar
 • blank.gif blank.gif
  Köşe Yazarları
  Dogan Yeni Öğretmen Okulun İlk Günü Ne...
  Dogan
  feyyaz Un, dos, tres,ALES ALES ALES...
  feyyaz

  Tüm Köşe Yazıları
  blank.gif blank.gif
  Anket
  Yeni Milli Eğitim Bakanının çalışmalarından memnun musunuz?

  Evet, memnunum.
  Evet, memnunum.
  7% [3 Oy]

  Hayır, memnun değilim.
  Hayır, memnun değilim.
  86% [37 Oy]

  Kararsızım.
  Kararsızım.
  0% [0 Oy]

  Cevap vermek için henüz erken.
  Cevap vermek için henüz erken.
  7% [3 Oy]

  Oy: 43
  Oy vermek için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir.
  Başlama Tarihi: 29/09/2011 17:41

  Anket Arşivi
  blank.gif blank.gif
  Belirli Gün ve Haftalar
  bullet.gif Müzeler Haftası Prog...
  bullet.gif Müzeler Haftası Kutl...
  bullet.gif Müzeler Haftası Boya...
  bullet.gif Müzeler Haftası Boya...
  bullet.gif 19 Mayıs Slaytı 2014...
  bullet.gif 19 Mayıs Sunusu 2014...
  bullet.gif 19 Mayısla ilgili ya...
  bullet.gif 19 Mayıs Kutlama Pro...
  bullet.gif 19 Mayıs Boyama Çalı...
  bullet.gif Dünya Çevre Günü Şar...
  blank.gif blank.gif
  Sosyal Kulüpler
  bullet.gif Satranç egzersiz def...
  bullet.gif 2014-2015 Spor kulüb...
  bullet.gif 2014-2015 Spor kulüb...
  bullet.gif Spor kulübü yıl sonu...
  bullet.gif Sivil savunma kulübü...
  bullet.gif Satranç kulübü yıl s...
  bullet.gif Müzik kulübü yıl son...
  bullet.gif Kızılay kulübü yıl s...
  bullet.gif Halk oyunları kulübü...
  bullet.gif Demokrasi ve insan h...
  blank.gif blank.gif
  Toplist

  blank.gif blank.gif
  Sponsorlu Bağlantılar
  blank.gif blank.gif
  Üye Girişi
  Kullanıcı Adı

  Parola  Henüz Üye Değil Misiniz?
  Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

  Parolanızı Mı Unuttunuz?
  Buraya Tıklayın
  blank.gif blank.gif
  Okul Öncesi

  Okul Öncesi Etkinlikleri

  blank.gif blank.gif
  Ana Menü
  bullet.gif Ana Sayfa
  bullet.gif Eğitim Forumu
  bullet.gif e-okul yönetici
  bullet.gif e okul vbs
  bullet.gif Ders izle
  bullet.gif Etkinlik Paylaş
  bullet.gif Haberler
  bullet.gif Takdir Teşekkür Hesaplama
  bullet.gif Okuma Yazma Öğreniyorum
  bullet.gif Çocuk Şarkıları
  bullet.gif Dosyalar
  bullet.gif Resim Galerisi
  bullet.gif Köşe Yazıları
  bullet.gif Köşe Yazarları
  bullet.gif Haber Yazarları
  Menü
  bullet.gif Arama
  bullet.gif İletişim
  bullet.gif S.S.S
  İçerik Ekleyin
  Dost Siteler
  bullet.gif Dost Siteler
  Sosyal
  bullet.gif Dost Siteler
  bullet.gif Site Haritası
  bullet.gif Teşekkürler
  bullet.gif Sunular,Sunu izle,sunu indir,slayt indir,slayt izle
  bullet.gif Yazılı Soruları
  bullet.gif Sınavlar
  bullet.gif Belirli Gün ve Haftalar
  bullet.gif imam hatip takdir teşekkür hesaplama
  bullet.gif Lise Takdir Teşekkür Hesaplama
  blank.gif blank.gif
  Videolar
  Video Kategorileri

  · 1. Sınıf Dersleri İzle

  · 1.Grup Sesler

  · 2. Sınıf Dersleri İzle

  · 2.Grup Sesler

  · 3. Sınıf Dersleri İzle

  · 3.Grup Sesler

  · 4. Sınıf Dersleri İzle

  · 5. Sınıf Dersleri İzle

  · Oyun oyna, oyunlar,e okul oyunları, okul oyunları, eğitici oyunlar

  · İlkokuma Yazma

  Son Videolar

  Dikte Nasıl Yapılır? - 2
  1.sınıf öğrencilerine dikte... (2237 hit)

  Dikte Nasıl Yapılır? - 1
  1.sınıf öğrencilerine dikte... (2239 hit)

  "M" Sesi Cümle Oluşturma-Okuma-D...
  1.Sınıflar için "m" sesine ... (2006 hit)

  "M" Sesi Yazımı - Hece ve Kelime...
  1.sınıf öğrencileri için "M... (2116 hit)

  "O" Sesi Cümle Oluşturma-Okuma-D...
  1.Sınıflar için "o" sesine ... (2112 hit)

  purple-btm-left.png purple-btm-right.png
  Galeriden ..
  blank.gif blank.gif
  centerb-left.png centerb-right.png
  center-left.png center-right.png
  centerb-left.png centerb-right.png